Boer&Buur met Natuur

Boer&Buur met Natuur

Boer&Buur met Natuur is een dynamisch project van de Natuur en Milieufederaties en hun partners dat boeren en hun omgeving samenbrengt in de 12 provincies van Nederland. Om de overgang naar natuurinclusieve landbouw te versnellen, vormden we in elke provincie 2 coalities van boeren en buren.

Veel verschillende initiatieven

In november 2023 schreven maar liefst 61 samenwerkingen zich in voor deelname, waarvan we 24 verschillende veelbelovende projecten hebben geselecteerd. Deze groepen bestaan uit boeren en buren die gezamenlijk investeren in natuurinclusieve landbouw en zich inzetten voor hun leefomgeving. Dankzij de steun van de Nationale Postcode Loterij, helpt Boer&Buur met Natuur deze coalities bij het versnellen van hun plannen en het overwinnen van obstakels.

Steeds meer boeren en burgers staan open voor landbouw met meer biodiversiteit en meer aandacht voor de natuur. Hierdoor ontstaan er in het hele land kleine en grotere initiatieven om dat mogelijk te maken. De uitdaging is om al die projecten te stroomlijnen en vooruit te helpen. Boer&Buur met Natuur speelt hierin een verbindende rol.

“Ons idee is dat er straks een platform staat waarin boeren en buren elkaar gemakkelijk kunnen vinden. Het moet ook echt een community worden waarin boeren en buren informatie kunnen uitwisselen en waardoor uiteindelijk een kennisbank ontstaat waar nieuwe coalities uit kunnen putten. De 24 coalities zijn niet het einddoel. Het zijn leerprocessen, waarbij we gaan zien welke dingen steeds terugkomen en hoe we deze kennis voor een grotere groep ontsluiten. ”

Hub Jongen, projectleider Boer&Buur met Natuur

Twee Zeeuwse coalities van start

Op dinsdag 12 december 2023, tijdens de aftrap van Boer&Buur met Natuur, hebben vijf Zeeuwse boeren en burgerinitiatieven zich verzameld in twee verschillende coalities. De komende jaren, tot het eind van het project in 2027, werken zij aan twee verschillende vraagstukken.

Duurzame catering

Boer&Buur met Natuur coalitie duurzame catering

In de coalitie ‘Duurzame catering’ zetten Ingrid de Vries, Yannick Mol, Lineke Louwerse (HZ University of Applied Sciences) en Karin Körver (Tuinderij Plantalia) hun tanden in het verduurzamen van de catering van de onderwijsinstelling HZ University of Applied Sciences. De komende jaren willen zij stappen zetten op het gebied van vitaliteit van studenten en medewerkers en duurzaamheid van de verkochte producten.

Biodiversiteitsbevordering

In de coalitie ‘Biodiversiteitbevordering’ gaan Alex van Hootegem (biodynamische boerderij Meulwaeter), Wobby Langerlaar (voedselbos De Langhe Laere), Merijn Horck (perceelteam Kruiningen van Land van Ons) en Karin Körver (Tuinderij Plantalia) aan de slag om met overheden, kennis- en belangenorganisaties twee pilots op het gebied van groenblauwe verbindingen op te zetten. Op twee locaties in Zeeland (Kruiningen & tussen Ritthem en Nieuw- en Sint Joostland) wil men meer landschapselementen realiseren op en rondom de agrarische percelen.

Project Boer&Buur met Natuur

Met het nieuwe initiatief ‘Boer&Buur met Natuur’ brengen we boeren en hun buren samen. Het doel: groene boeren en actieve burgers dichter bij elkaar brengen binnen hun provincie en gezamenlijk werken aan een toekomstbestendig landbouw- en voedselsysteem.

Ook deelnemen?

Wil je meer weten over hoe jij als buur of boer kunt bijdragen en deelnemen in de Zeeuwse coalities? Neem dan contact op met ZMf of bekijk de landelijke website. Samen kunnen we de landbouw transformeren en bouwen aan een duurzame toekomst in Zeeland!

Tags:

Meer weten?