[terugblik] Startbijeenkomst Zeeuwse Nachtwachters

[terugblik] Startbijeenkomst Zeeuwse Nachtwachters

Donderdag 22 januari was de langverwachte lancering: de startbijeenkomst voor Zeeuwse Nachtwachters! Maar liefst 10 Zeeuwse Nachtwachters werden welkom geheten bij Sterrenwacht Philippus Lansbergen te Middelburg.

3 februari 2026

Van lichtvervuiling tot bewustwording

Sterrenwacht Ben Lap wist de groep Zeeuwse Nachtwachters meteen te boeien met een heldere presentatie over lichtvervuiling en het effect van verlichting op de zichtbaarheid van sterren en planeten.

De Nachtwachters kwamen uit alle hoeken van de provincie om elkaar te ontmoeten; ze vormen samen een netwerk van betrokken inwoners die in hun eigen buurt, straat of dorp lichtvervuiling gaan aanpakken om de nacht weer donker te maken. De een ervaart overlast van lichtvervuiling en is gemotiveerd om dat te veranderen, de ander wil juist meer bewustwording creëren zodat mensen anders omgaan met verlichting. Tijdens deze startbijeenkomst bespraken we een aantal concrete acties om de komende tijd mee aan de slag gaan.

Lokale impact

Vanaf februari volgen de Nachtwachter een online training om hun kennis over lichtvervuiling te verdiepen. De training bestaat uit vier sessies waarin ze leren over de gevolgen van lichtvervuiling op het ecosysteem, hoe gemeenten omgaan met lichtbeleid, manieren om over de donkere nacht te vertellen en ten slotte het monitoren van lichtvervuiling. De Nachtwachters komen hierna goed beslagen ten ijs om lokaal impact te maken om lichtvervuiling terug te dringen; denk aan het organiseren van thema-avonden en nachtwandelingen, publiceren van artikelen, enzovoorts. Houd ons de komende tijd dus in de gaten!

Lees meer over de Nachtwachters

Lees hier de presentatie

Tags:

Junior Projectleider